Victorie pentru FC Botoșani în primul amcial al verii

Formația FC Botoșani a jucat aseară primul meci amical în cantonamentul din Austria. Formația botoșăneană s-a impus cu scorul de 4-0 în fața formației Schwaz din Austria.

După o primă repriză echilibrată care s-a încheiat cu scorul de 0-0, a urmat partea secundă care a fost dominată de FC Botoșani. Eduard Florescu a deschis scorul în minutul 64, după care Andronic a dus scorul la 2-0. Ashkovski a marcat pentru 3-0, în minutul 75, iar Andronic a stabilit scorul final în minutul 90.

Marius Croitoru a folosit aproape tot lotul pe care îl are la dispoziție în cantonamentul din Austria, excepție făcând câțiva titulari precum Ongenda, Miron sau Rodriguez.

Pentru botoșăneni, în prima repriză au evoluat: Kraus – Haruț, Dumitraș, Chindriș, Țigănașu – Mario, Leonel, Penescu – Câmpanu, Bârnoi, Piftor. În repriza a doua, Croitoru a folosit formula: Brânză – Patache, Pițian, Moescu, Holzman – Bautista, Diakite, Florescu – Melinte, Andronic, Ashkovski.