Victorie pentru FC Botoșani, la Timișoara

Formația FC Botoșani s-a impus luni seară, în deplasare, scor 1-0 (0-0), în fața echipei ACS Poli Timișoara.

Botoșănenii puteau deschide scorul încă de la prima fază a meciului, însă Axente a lovit bara în primul minut, iar Straton a respins, ulterior, în corner.

A urmat un joc anost, dominat teritorial de timișoreni, care însă nu și-au creat ocazii mari de a marca.

Repriza secundă a debutat sub semnul echilibrului, doar Vașvari reușind să-l pună la țncercare pe Cobrea în minutul 59. După numai două minute, Axente a marcat singurul gol al unei partide modeste făcută de cele două echipe.

În urma acestui succes, FC Botoşani a acumulat 28 de puncte şi s-a apropiat la cinci lungimi distanţă de liderul play-out-ului, Dinamo, care a strâns 32.