Un bărbat de 51 de ani a fost rănit grav după ce duminică seara, 7 iulie 2024, a căzut de pe o stâncă din Cheile Bicazului în râul Bicaz.
Accidentul s-a produs în zona tarabelor cu produse artizanale.
La faţa locului au intervenit pompierii din Piatra-Neamţ cu o autospecială complexă pentru intervenţie şi cadre medicale de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean.
De asemenea, de la Punctul de Operare Aeromedicală Braşov a fost alocat un elicopter SMURD.
„Ajunse la locul indicat, echipajele au găsit o persoană de sex masculin, inconştientă, căzută în albia râului Bicaz de la o înălţime de aproximativ 6-7 metri.
Echipajul medical a constatat că aceasta prezintă multiple traumatisme şi necesita transportul la o unitate spitalicească.
Cu ajutorul tărgii lopată, s-a acţionat pentru evacuarea victimei din mediul ostil.
Bărbatul în vârstă de 51 de ani a fost preluat de ambulanţa SAJ şi transportat în zona carierei de piatră din localitatea Bicaz Chei, unde a fost predat echipajului de pe elicopterul SMURD care l-a transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe Braşov”, a precizat ISU Neamţ.
Poliţiştii efectuează cercetări pentru a stabili cauzele şi împrejurările în care s-a produs accidentul.
Citește și Ce trebuie să faceți pe timp de caniculă