Polițiștii din cadrul Biroului Protecția Animalelor au continuat cercetările într-un dosar penal privind săvârșirea unei infracțiuni de uciderea animalelor de pe raza comunei Ipotești, județul Suceava.
În urma probatoriului administrat în cauza penală, prin ordonanța din data de 28.04.2025, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor IPJ Suceava au dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale față de un bărbat de 74 de ani din comuna Ipotești pentru săvârșirea infracțiunilor de „uciderea animalelor, cu intenție, fără drept”, „uzul de armă fără drept” și „tulburarea ordinii și liniștii publice”, constând în aceea că în ziua de 16.04.2025, în jurul orei 19:30, bărbatul, în timp ce se afla în grădina situată în spatele locuinței sale situată în Ipotești, satul Lisaura a executat, fără drept, un foc de armă asupra unui exemplar canin fără stăpân, provocând animalului o plagă deschisă, animalul decedând la scurt timp ca urmare a rănilor suferite, provocând totodată vecinilor săi o stare de neliniște, de teamă și de indignare.
Prin încheierea din data de 30.04.2025, emisă de Judecătoria Suceava în dosarul penal s-a încuviințat efectuarea a 2 percheziții domiciliare la imobilele aparținând bărbatului de 74 ani situate în Ipotești, fiind emise mandate de percheziție domiciliară.
La data 06.05.2025, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor IPJ Suceava, împreună cu lucrătorii de poliție din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sprijiniți de către lucrători de poliție din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale din cadrul I.P.J Suceava și de jandarmi din cadrul I.J.J Suceava, au pus în executare cele 2 mandate de percheziție, iar în urma activităților desfășurate au fost identificate și ridicate în vederea continuării cercetărilor un număr de 1.038 elemente de muniție de calibre diferite, deținute în mod ilegal, recipiente cu substanțe susceptibile a fi toxice și recipiente cu pulberi folosite la vânătoare, carduri de memorie și alte bunuri cu valoare probatorie în cauză.
În urma probatoriului administrat, prin ordonanța din data de 06.05.2025, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au dispus, iar procurorul de caz a confirmat, extinderea urmăririi penale în dosarul penal, cu privire la săvârșirea infracțiunii de „nerespectarea regimului armelor și al munițiilor”.
De asemenea, la data de 06.05.2025 polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul I.P.J. Suceava, au dispus măsura reținerii bărbatului de 74 de ani pentru o perioadă de 24 de ore, pentru săvârșirea infracțiunilor de „uciderea animalelor, cu intenție, fără drept”, „uzul de armă fără drept”, „tulburarea ordinii și liniștii publice” și nerespectarea regimului armelor și al munițiilor” faptă prev. și ped. de art. 342 alin (1) Cod Penal, cu aplicarea art. 38 alin (1) și (2) din Codul Penal, bărbatul fiind încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
Cercetările sunt continuate de polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Suceava, sub îndrumarea și coordonarea procurorului de caz, în vederea documentării activității infracționale, urmând ca la finalizarea cercetărilor să se dispună procedural.
Citește și Accident în Tudor Vladimirescu