FC Botoșani a avut un debut perfect în play-out-ul Superligii, reușind să câștige în deplasare, cu 2 la 0, în fața Petrolului Ploiești.
FC Botoșani a început foarte bine partida și după doar două minute a reușit deschiderea scorului.
Zoran Mitrov a profitat de o pasă greșită a ploieștenilor, a scăpat din marcajul fundașilor și a marcat pentru 0-1.
Petrolul iese la atac dar tot FC Botoșani are șansa de a marca. Ongenda îi pasează lui Mitrov dar jucătorul venit de la Petrolul trimite mingea în bară, din patru metri.
Același Mitrov șutează pe poartă dar de această dată se opune Raul Bălbărău.
Cu cinci minute înainte de pauză, Mitrov execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Enriko Papa trimite mingea cu capul către poarta gazdelor dar scorul rămâne nemodificat.
La pauză, Matricardi a rămas la vestiare, iar în locul lui a intrat Miron.
Mitrov îi pasează lui Fiday Adams, acesta depășește ușor un adversar, șutează la colțul lung dar Raul Bălbărău îi salvează încă o dată pe ploieșteni.
Replica Petrolului vine imediat dar Irobiso, intrat în minutul 46, nu îl poate învinge pe Anestis.
În minutul 56, Leo Grozavu face încă două schimbări. Pavlovicic s-a accidentat și a fost înlocuit cu Țigănașu, iar Cîmpanu a intrat în locul lui Ongenda.
Patru minute mai târziu, Friday Adams pătrunde în careu, îi centrează lui Chică Roșă dar atacantul botoșănean ratează din trei metri.
În minutul 73 Aldair, intrat în locul lui Papa, marchează un gol spectaculos, după o pasă primită de la Mitrov.
După marcarea golului doi, FC Botoșani nu a mai forțat în atac, în timp ce ploieștenii păreau resemnați.
Roș-alb-albaștrii acumulează 19 puncte și depășesc în clasament pe Poli Iași, Oțelul, UTA și Farul, echipe care urmează să joace în această primă etapă din play-out.
Citește și Accident mortal la ieșirea din Onești