Trei copii au rămas fără mamă, iar rudele acuză extrem de dur Spitalul Județean din Botoșani.
O tânără însărcinată a murit din cauză că, spune familia, medicii n-au tratat cazul ca pe o urgență medicală, deși a ajuns în stare gravă la spital cu ambulanța.
Potrivit familiei, femeia de doar 26 de ani, însărcinată în luna a treia, care s-a prezentat de urgenţă laspital cu dureri, ar fi fost pusă să aștepte medicul până dimineață.
Din nefericire, în zorii zilei aceasta a murit. Cazul este anchetat acum și de poliție.
Și fratele și soțul ei au ținut legătura cu ea toată noaptea prin mesaje, iar tânăra le-a scris constant că are dureri cumplite.
„A fost o perfuzie, a pierdut sarcina și i-a zis să aştepte medicul pănă dimineaţă.
A stat până dimineaţă cu dureri foarte mari, mi-a dat mesaj că nu mai poate de durere, că nu mai suportă… moare acolo, dar nimeni nu a luat-o, nimeni nu i-a făcut nimic”, a spus pentru Antena 3 CNN, fratele femeii care a murit sub ochii medicilor.
La un moment dat, spre dimineață, tânăra n-a mai răspuns la telefon, iar dimineață au primit vestea șocantă că pacienta a murit.
„Ultimul ei mesaj a fost: nu mai pot. Asta mi se pare crimă”, mai spune fratele femeii.
Familia femeii este revoltată de faptul că medicii n-au considerat cazul ei drept o urgență medicală, deși chiar de la sosirea ambulanței starea ei era deteriorată.
„Prezenta într-adevăr o paliditate tegumentară, sindrom vertiginos și sângerări.
A fost preluată și dusă la maternitatea Spitalului Județean Botoșani”, a spune pentru Antena 3 Bogdan Ursu, medic coordonator Ambulanța Botoşani.
Reprezentanții spitalului spun că, după sosirea pacientei, au întreprins manevrele pentru stabilizare și nu au considerat că este nevoie de o intervenție, doar că lucrurile s-au agravat.
„Spre dimineață, pe data de 18 august, ora 7:30 prezintă degradare bruscă a stării generale, dispnee severă, sângerarea abundentă la nivelul căilor aeriene superioare, motiv pentru care este transferată în secția Anestezie-Terapie intensivă, unde se instituie manevre complexe de reanimare.
La ora 8:20 se declară decesul. Conducerea spitalului a luat măsura constituirii unei comisii care va analiza cauza deceselor”, a declarat Ioan Asafti, purtător de cuvânt Spitalul Botoşani.
A fost deschisă o anchetă de către poliție după ce familia a făcut o plângere.
„Au fost demarate cercetări de către polițiștii serviciului de investigații criminale sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând să stabilim cu exactitate împrejurările în care a survenit decesul și cine se face responsabil de acest eveniment”, spune Delia Nenişcu, purtător de cuvânt IPJ Botoşani.
Anchetatorii așteaptă și rezultatele necropsiei pentru a vedea exact cauza decesului.
Până atunci, familia și cei trei copii rămași acum orfani de mamă se pregătesc să o conducă pe ultimul drum.
Citește și Tragedie pe drumul Onești – Adjud!