Miercuri, 6 aprilie, este termenul limită pentru depunerea candidaturilor pentru preşedinţia Partidului Naţional Liberal (PNL), premierul Nicolae Ciucă fiind aşteptat să îşi depună candidatura, la sediul partidului.
La Congresul extraordinar de duminică, liberalii vor alege doar preşedintele PNL, iar în Consiliul Naţional, care se va organiza a doua zi după Congres, va fi decis secretarul general al partidului, cel mai probabil Lucian Bode.
Bode este cel care va deţine această funcţie, potrivit informaţiilor din interiorul partidului.
Marţi, BEx al PNL a luat decizia de a da o derogare de la condiţia de vechime prevăzută în statutul partidului pentru ca Nicolae Ciucă să poată candida la şefia formaţiunii, acesta neavând vechimea cerută de Statut, de 5 ani, pentru a deţine funcţia de preşedinte al PNL.